صنایع دارویی

تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

داروها شامل گستره وسیعی از مواد شیمیایی هستند که جهت پیشگیری و یا درمان بیماری ها استفاده می شوند. اغلب مواد دارویی دارای منشأ گیاهی و جانوری هستند، اما امروزه اکثر آنها در کارخانجات با استفاده از فرمولاسیون های خاص و از مواد شیمیایی ساخته شده و شامل محصولات بسیار متنوع مانند آنتی بیوتیک ها، مسکن ها، هورمون ها، واکسن ها، ویتامین ها و مکمل های غذایی و دارویی، مواد ضدعفونی کننده،... می باشند.

داروسازی

فاضلاب صنایع داروسازی

آب مصرفی در صنایع دارویی علاوه بر استفاده در ترکیبات مواد، بویلرها، تهویه و چیلرها، جهت شستشوی تجهیزات و سالن های تولید نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین فاضلاب تولیدی در این صنایع اغلب در نتیجه شستشو حاصل می گردد. کیفیت فاضلاب تولیدی با توجه به نوع تولیدات متفاوت است اما یک وجه اشتراک بین همه این پساب ها وجود دارد. این نقطه اشتراک در حقیقت میزان آلودگی شیمیایی فاضلاب است که در علم تصفیه تحت عنوان COD شناخته می شود. بررسی فاضلاب های تولیدی صنایع دارویی حاکی از آن است که میزان COD محلول در این پساب ها معمولا بسیار زیاد بوده و اکثرا از نوع دیرتجزیه پذیر به لحاظ زیستی می باشند. به عنوان مثال در صنایع تولید الکل، با توجه به اینکه از موادی مانند ملاس جهت تولید الکل استفاده می شود، میزان COD حتی به mg/l 100000 هم می رسد. همچنین در مراکز تولید واکسن با توجه به استفاده از عوامل بیماریزا جهت تولید محصولات، بایستی حتماً پساب خروجی قبل از دفع به خوبی ضدعفونی گردد.

فرایندهای تصفیه پیشنهادی

با توجه به اینکه اغلب آلاینده های موجود در این صنایع به صورت محلول هستند، لذا به تصفیه فیزیکی خاصی نیاز ندارند. مهم ترین نکته در تصفیه این فاضلاب ها، کاهش COD و BOD محلول در آنهاست که اکثرا توسط مواد شیمیایی آلی پیچیده به وجود می آیند. به همین دلیل این مواد آلی پیچیده ابتدا بایستی توسط فرایندهایی به مولکول های ساده تر شکسته شده و سپس مورد تصفیه متداول قرار گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.